عمدتا پنجره دوجداره از بخش های پروفیل و گالوانیزه، یراق الات و اسپانیولت، لولا و دستگیره، شیشه و زهوار تشکیل شده است که هر کدام از موارد ذکر شده وظیفه ای را به دوش می کشند و وجود هر یک لازمه عملکرد صحیح پنجره دوجداره می باشد.

زمانی که پنجره دوجداره نصب می شود و در فریم آهنی که از قبل توسط بنا جای گذاری شده است محکم میشود ، نوبت به رگلاژ تمامی قطعات می رسد تا لنگه پنجره بدون هیچ مشکلی باز و بسته شود و در این زمان پنجره دوجداره  اماده استفاده است.

یکی از مهمترین مزیت های پنجره دوجداره بحث عایق بندی ان است که با چسب های مخصوص  این قابلیت به طور کامل ایجاد می شود و نصاب پنجره دوجداره تست های لازم را برای کارکرد صحیح پنجره انجام می دهد.

مقاومت  پروفیل  پنجره  دوجداره  به  اندازه ای  بالا می باشد  که  اگر  به  درستی  نصب  و  رگلاژ  شود  هیچ مشکلی برای کارفرما  ایجاد  نمی کند اما دستگیره و یراق الات آن ممکن است  در  گذر زمان دچار مشکلاتی شوند برای  مثال ممکن است قفل پنجره دوجداره از کار بیافتد یا اینکه یراق الات به درستی عمل نکنند که هر کدام قابل تعمیر و تعویض می باشند.

نحوه باز و بسته کردن  دستگیره  نیز در ماندگاری  پنجره دوجداره  بسیار موثر است  به  گونه ای که اگر پنجره دوحالته باشد  دستگیره  در  جهت های  مختلف عمل می کند و  متناسب  با خواسته شما  لنگه پنجره باز و بسته می شود اما دقت کنید که دستگیره  نباید موقع چرخاندن  تحت فشار قرار گیرد زیرا بعد از مدتی اسپانیولت از کار می افتد و توپی و  زاماک  به درستی عمل  نمی کند.

در بحث شیشه پنجره دو جداره نیز باید دقت کنید که به هیچ وجه نباید زهوار را خارج کنید زیرا باعث افتادن شیشه شده و خطرات زیادی  را به دنبال دارد و  نکته ای که لازم به  ذکر است ساختار  خود شیشه دوجداره می باشد که از گوشه ها بسیار حساس است و در صورت کوچکترین ضربه امکان ترک برداشتن و شکستن و پودر شدن کامل را دارد.

یراق الات پنجره دوجداره نیز دارای طول عمر زیادی هستند و اگر از جنس مرغوب برای تولید استفاده شده باشد برای سالیان متوالی به درستی کار می کنند ، اما در صورت بروز هر گونه ایراد می توان یراق الات را تعویض کرد و جای هیچ نگرانی نیست.